SEASPAN FERRIES CORPORATION SEDEF'İ SEÇTİ

Vancouver, Kanada merkezli Seaspan Ferries Corporation (SFC)’in  iki adet yeni çift yakıtlı (dizel yakıt ve sıvılaştırılmış doğalgazdan elde ettiği elektrik ile tahrikli) feribot ihalesini Sedef Tersanesi’nin kazandığını açıkladı. Bu feribotlar aynı zamanda Batarya Tahrik sistemine sahip olup çevre ve doğa dostudur. Hiçbir katı yakıt yakmadan sadece bataryaları ile seyir yapabilme kabiliyetine sahiptir.

Seaspan Ferries Corporation Başkan Yardımcısı Steve Roth “Seaspan olarak iki yeni son teknoloji feribotun inşası için Sedef Tersanesi ile yaptığımız ortaklıktan mutluyuz. Bugün yapılan duyuru, müşterilerimize taahhüt ettiğimiz; yaşlanan filomuzu gençleştirmenin açık bir göstergesidir” dedi.

Steve Roth “Seaspan’ın temel değerlerinden birisi çevre olup, Kanada’nın okyanus ve suyollarının korunmasını taahhüt ediyoruz. Bu yeni teknolojiyle geliştirilmiş feribotlar sera etkili gaz emisyonlarını mevcut alternatiflere göre büyük ölçüde düşürürken bir yandan da en üst seviyede verimlilik, performans ve güvenirlilik sağlayacaktır.” dedi

Sedef Tersanesi aldığı en son sipariş olan bu anlaşmanın yanı sıra,  Karadeniz Holding için elektrik üreten gemiler, Suudi Arabistan için yüzer havuzlar inşa etmektedir ve Türk Donanması için LPD çıkarma gemisi inşa edecektir.

 

Sedef Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, “Bu sipariş, Sedef Tersanesi’nin çevreye duyarlı ve gelişmiş değerlerin katıldığı tekne üretimine adanmışlığını göstermektedir.” dedi.

 

Sedef Tersanesi, kurulduğu 1972 senesinden beri ürettiği 175’ten fazla gemi ile, kapasite ve tecrübesiyle dünya çapında bilinmektedir. Sedef Tersanesi, bünyesinde deniz nakliyatı ve gemi inşanın yanı sıra, marinacılık, otelcilik ve diğer turizm ile ilgili girişimleri de bulunan Turkon Holding bünyesindedir.

 

Sedef Tersanesi Yönetim Kurulu üyesi Orkun Kalkavan, “Bu yenilikçi çift yakıtlı hibrit teknelerin inşasında Seaspan ile ortaklık yapmaktan büyük gurur duyuyoruz.” dedi .

 

SFC’nin bu kontratı; dünya çapında kırktan fazla tersanenin katıldığı çok geniş ve rekabetçi bir ihale sürecinin sonunda verilmiştir.

 

Sedef Tersanesi’nin iş geliştirme danışmanı Tüdet A.Ş.’den Yıldırım Odabaşı, “Zor bir çekişmeyi kazanarak ve geniş çaplı bir değerlendirme sürecine dahil edildikten sonra, Sedef Tersanesi’nin SFC tarafından seçilmesinden büyük onur duyuyoruz. Bu projeye inancımız çok güçlüdür.” dedi.

 

 

Söz konusu feribotlar; 148.9 metre boyunda, 59 treyler taşıma kapasitesinde olup 1034 metre araç hattına sahiptir.  Azimuth tipi elektrik motorlu tahrik sisteminin yanı sıra dizeli ilk ateşleme yakıtı olarak kullanan; doğalgazı asıl yakıt olarak kullanabilen ve her iki yakıtı aynı anda ya da karışımını yakabilen jeneratörlere sahiptir. Tekneler belirli bir süre için sadece bataryaları üzerinden sağlanan elektrik ile de operasyon yapabileceklerdir. Bu geminin tasarımı ve klas onaylı resimleri  Kanadalı Vard Marine Inc. tarafından Sedef Tersanesi dizayn departmanı işbirliğiyle gerçekleştirilecektir. Projenin geri kalan tüm üretim ve detaylı dizayn çalışmaları Sedef Tersanesi dizayn departmanı tarafından yapılacaktır.

 

Sedef Tersanesi Ticari Projeler Direktörü Fahri Arısoy, “Tüm tersane, Seaspan’ın gemilerini zamanında ve bütçe sınırlarında inşa etmek için heyecanlı ve kararlıdır.” dedi.


DİĞER HABERLER
YUKARI